Coraz więcej młodych ludzi żyje w związkach partnerskich, tworząc dom i rodzinę nie koniecznie decydując się na ślub. Nie ma w tym nic złego, my z Miśkiem też tak żyjemy i mamy się dobrze. Jesteśmy zaręczeni ale o ślubie nie rozmawiamy, przynajmniej na ten moment. 
O ile do ślubu mi nie spieszno to w tej jednej kwestii bardzo ułatwia życie, bo dzieci urodzone w małżeństwie są bez dyskusji waszymi wspólnymi dziećmi w przeciwieństwie do dzieci, które urodzą się w związkach partnerskich. W tym drugim przypadku oficjalnie dziecko ma tylko matkę, chyba że uznacie ojcostwo w Urzędzie Stanu Cywilnego. I tu są dwa wyjścia: możecie zrobić to przed porodem lub po. 

Dlaczego warto zadbać o to przed porodem? 

Po pierwsze i najważniejsze - Ojciec dziecka zyskuje prawa do opieki nad dzieckiem jeszcze przed jego narodzinami. Co to oznacza w praktyce? Zakładając czarny scenariusz - poród przebiega z komplikacjami, a mama nie jest w stanie zaopiekować się dzieckiem po porodzie to tata dziecka ma do niego prawa i może się nim od razu zaopiekować. 

Po drugie - Tata może bez problemu sam zarejestrować dziecko po urodzeniu zarówno w USC jak i przez internet, mama może spokojnie dochodzić do siebie po trudach porodu i niczym nie musi się martwić ani tym bardziej w połogu biegać po urzędach. 

Po trzecie - Tata tak samo jak mama może podejmować decyzje o leczeniu, zabiegach medycznych oraz być informowany o stanie zdrowia dziecka

Po czwarte - Dziecko ma prawo dziedziczyć po tacie. Scenariusz tak samo czarny jak w punkcie pierwszym ale warto wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności

Po piąte - Dziecko od razu po urodzeniu dostaje nazwisko taty lub dwuczłonowe, zależnie od tego jak zdecydujecie.

Uznanie ojcostwa w USC. Jak to zrobić? 

Oboje rodziców muszą złożyć stosowne oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego w urzędzie gminy po uprzednim umówieniu się na spotkanie z urzędnikiem. Mogą zrobić to w tym samym czasie albo osobno z maksymalnie trzymiesięcznym opóźnieniem.

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby uznać ojcostwo?

Wystarczy, że oboje będziecie mieć dowody osobiste lub paszporty oraz zaświadczenie od lekarza prowadzącego potwierdzające ciążę. 

Kiedy jest na to najlepszy czas? 

Najlepiej zrobić to po skończonym 30. tygodniu i nie polecam zwlekać. W pierwszej ciąży panie w USC mnie zbywały bo pandemia, bo to, bo tamto i finalnie nie zdążyliśmy tego zrobić bo urodziłam za wcześnie. Tym razem mądrzejsi już załatwiliśmy co trzeba a zaczęłam dopiero 34. tydzień. 

Co jeszcze warto wiedzieć? 

Dokument potwierdzający ojcostwo z USC należy mieć spakowany wraz ze wszystkimi dokumentami do porodu i trzeba pamiętać o tym, aby pokazać go przy przyjęciu do szpitala, w przeciwnym wypadku szpital uzna, że uznania nie macie i będzie tylko mnóstwo niepotrzebnej papierologii.Jeśli uważasz, że post był przydatny to zachęcam Cię do pozostawienia komentarza lub udostępnienia go, być może przyda się jeszcze komuś. Dzięki Twojemu zaangażowaniu wiem, że to co robię ma sens ❤️ 


Buziaki,
N. 

Brak komentarzy: